Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Město blahobytu. Šejkové postaví metropoli za půl bilionu

Království Saudské Arábie plánuje investovat do nového projektu jménem NEOM. Město na „zelené louce“ bude spojeno s Jordánem i Egyptem, rozkládat by se mělo na ploše 10000 čtverečních mil (37 Singapurů) a „spolkne“ neuvěřitelných 500 miliard dolarů. Podle odborníků je dalším symbolem nového reformního přístupu v zemi. Vedení obřího projektu se ujme bývalý šéf Siemens.

Společná investice vlády a soukromých investorů byla oznámena v úterý na mezinárodní konferenci v Rijádu. Promoční video projektu nemohlo nechat chladným jak umělce, tak i příznivce inovací a nových technologií. Během konference nové město dostalo přezdívku „Davos v poušti“.

Korunní princ Mohammed bin Salmán, jenž celý plán představil, kladl důraz na to, že město bude na životní úrovni, která v současnosti nejen v celé Saúdské Arábii, ale ani na světě nemá obdoby. NEOM by se měl nacházet u břehu Rudého moře a představuje vizi ústupu Saúdské Arábie z čisté závislosti na nerostných surovinách.

Saúdský princ překvapil prohlášením, že město bude samostatné a mimo „existující vládní strukturu“, tedy tzv. free-zone. Jedná se tak o další z kroků do éry po ropě, na kterou se snaží Salmán celou zemi údajně připravit. Z hlediska dalších změn by stát měl za méně než dva roky prodat podíl ve státním ropném koncernu Saudi Aramco, stabilizovat největší státní investiční fond a odstranit zákaz řízení žen.

Putin OPECu kývl na prodloužení smlouvy. Co na to Američané?

Transformaci berou šejkové opravdu doslova. Podle zatím dostupných údajů se má jednat o město bez jakýchkoliv starých technologií a zvyklostí. Životní styl by tak měl být lepší než v kterékoliv jiné metropoli na světě.

Na tuto odvážnou vizi však budou reagovat i pesimisté a pochybovači. Pravdou je, že velká prohlášení v rejstříku Mohammeda bin Salmána nechybí. Saúdská Arábie se pokoušela o transformaci ekonomiky již několikrát a nikdy neuspěla. Dokonce i nová města uprostřed pouště nejsou úplně novým nápadem. Šejkové se však nikdy v předchozích případech nedočkali zdárného konce.

Město by mělo být v tomto konkrétním projektu obklopeno průmyslovou zónou, která by měla být spojena mostem přes Rudé moře s Egyptem a také se severem Jordánu. V ideálním případě by měl prostor sloužit jako transnárodní ekonomická zóna a centrum Blízkého východu. Na celý projekt by měl dohlížet bývalý CEO Siemens Klaus Kleinfeld. V tomto směru byly zrealizovány už i první smlouvy, například Vision fond SoftBank podepsal smlouvu se státním investičním fondem Saudské Arábie o koupi části Saudi Electricty, a bude tak, dle informací agentury Bloomberg, poskytovatelem energie NOEMu.

Daňové ráje pro smrtelníky: Kde se neplatí daň z příjmu?

„Celý projekt připomíná Dubaj i z obchodního hlediska. Takzvaná free-zone má v Emirátech svoje vlastní regulace a zákony. Operuje jako samostatná jednotka oddělená od centrální vlády země,“ uvedl profesor ekonomie na LSE Steffen Hertog.  Podle jeho slov tento koncept funguje v Dubaji výborně, ale na jiných místech neměl příliš velký úspěch.

Přední představitelé státu dva roky po poslední reformní vlně bojují s tím, jak urychlit ekonomickou transformaci země, zejména, aniž by poškodili ekonomiku a vyvolali společenské nepokoje v nábožensky konzervativní společnosti. Vláda nedávno osekala dotace a zúžila vládní výdaje za účelem zmenšit rozpočtový deficit. V neposlední řadě pak plánuje zavést daň z přidané hodnoty od ledna 2018, aby posílila příjem z neropného sektoru.

Newsletter