Zisky mezi hurikány a geopolitickým napětím

Díky úspěšnému třetímu čtvrtletí vstupuje sektor komodit do závěru roku 2017 s daleko lepšími výsledky. Slabší dolar představuje příznivý vítr pro většinu sektoru, například kovy. Surová ropa se zotavila díky tomu, že povětrnostní vlivy v kombinaci se snahou zemí sdružení OPEC i mimo něj o snížení produkce konečně přinesly výsledky ve formě pozitivního vlivu na globální bilanci. Vývoj v Číně podpořil průmyslové kovy, protože prorůstová data a silnější juan zvýšily spekulativní i skutečnou poptávku, zatímco environmentální politika pomohla omezit nabídku.

Vzácné kovy se obchodují výš, protože rostoucí globální napětí vyvolalo vyšší poptávku po bezpečných přístavech a diverzifikaci. Systém „dva kroky kupředu a jeden zpátky“ však vedl k odlivu zisků z trhu po 150dolarovém oživení, které pomohlo spustit prudký nárůst spekulativní poptávky. Zemědělské komodity se nadále potýkají s problémy, protože příznivé počasí zajistilo dobrou úrodu, například u obilí, takže sila jsou plná nových zásob a zoufale se snaží najít dostatečně silnou poptávku.

Pozitivní pohyb cen se však v posledním čtvrtletí zřejmě nebude opakovat, protože dolar se může zastavit, zatímco fundamentální ukazatele nemusí být dost silné, aby podpořily pokračující zotavení, zejména u komodit závislých na růstu, jako je ropa a průmyslové kovy.

Hodně bude záležet na výstupu 19. Kongresu komunistické strany Číny. Trh v tomto případě bedlivě sleduje, jaké jsou priority Strany a jaká hodlá prosazovat opatření pro ochranu růstu v následujících letech. Boj se znečištěním a udržení finanční stability by mohly mít negativní dopad na reálnou i spekulativní poptávku po komoditách obchodovaných na čínských burzách. To se týká například průmyslových kovů a kovů obchodovaných ve velkém.

Geopolitická rizika zůstávají i nadále hrozbou pro globální ekonomiku a mohou mít dopad na nabídku – a samozřejmě také poptávku – po klíčových surovinách. Pokud jde o obchod, prezident Trump podporuje snahu amerických producentů získat dobré podmínky, což by mohlo vést ke změně amerického přístupu na více protekcionistický, a to by zase mohlo vyvolat celou řadu obchodních válek. Prudké zhoršení vztahů mezi Severní Koreou a zbytkem světa představuje jasné aktuální nebezpečí. Stejně tak nesmíme ignorovat doutnající napětí na Blízkém východě.

Stále nebezpečnější geopolitická mapa společně s často nesmyslným chováním a náhodnými komentáři amerického prezidenta poskytly vzácným kovům včetně zlata stabilní podporu investorů, kteří hledají možnost, jak se chránit před riziky na trhu. V kombinaci se slabším dolarem a příznivou prognózou pro globální úrokové sazby, inflaci a růst zde máme příznivou podporu celého sektoru do konce tohoto roku. Náš odhad pro cenu zlata ke konci roku jsme nezměnili, stále jej vidíme na 1 325 USD/unci, jak jsme uváděli loni v prosinci. V tuto chvíli podle nás vývoj nevyžaduje uměnu tohoto odhadu.

Dalšími faktory podporujícími zlato, kromě dolaru a výnosů očištěných o inflaci, jsou všeobecné trendy cen komodit a důvěra v politický a finanční systém. Celkově vnímáme, že v roce 2018 i nadále potrvá podpora vzácných kovů. Investiční poptávka, zejména ze strany hedgeových fondů, se mění, a často vytváří nadhodnocené a nestabilní pozice. Korekce mohou být poměrně zásadní, ale pokud nepřekročí 61,8 % posledního pohybu, zůstane trh v dobrém stavu.

Stříbro se snaží udržet krok se zlatem a poměr zlata/stříbra ukazuje, jak stříbro po většinu roku kopírovalo zlato. Vzhledem k tomu, že jde o polovzácný kov s téměř polovinou poptávky ze strany průmyslových zákazníků, jsou tyto výsledky zvlášť špatné. Zdůrazňují však, že velká část letošní poptávky po zlatě pocházela od investorů, kteří se snažili snížit rizika v hedgeových fondech. V takovém období stříbro se zlatem poměrně bojuje díky svému beta postavení a nižší likviditě, což nepředstavuje nejlepší nabídku pro ty, kdo hledají bezpečný přístav. Na konci roku očekáváme stříbro na ceně 17,35 USD/unci.

Ropný trh zřejmě dokončí rok 2017 v nejlepší kondici od chvíle, kdy nadbytek nabídky pomohl spustit odprodej v roce 2014. Důsledek snižování produkce, na kterém se letos dohodli producenti zemí OPEC a mimo OPEC, konečně dokázal snížit globální převis nabídky surové ropy. Pokles amerických zásob paliv v důsledku účinků hurikánu Harvey na texaské pobřeží bude mít i nadále pozitivní dopad na marže rafinerií a udrží poptávku po ropě nahoře v době, kdy obvykle dochází k sezónnímu poklesu.

Růst produkce v Libyi, Nigérii a také amerických producentů břidličné ropy pomohl v prvním pololetí vytvořit značný protivítr. Následné oslabení cen zřejmě negativně ovlivnilo nabídku ve Spojených státech víc, než se čekalo. Libye a Nigérie se nyní budou zoufale snažit nabídku dále zvyšovat.

Rafinerie odložily údržbu, aby mohly využít vyšších marží po hurikánu Harvey. Během měsíce po hurikánu klesly americké zásoby benzínu a nafty o 24 milionů barelů ve srovnání s pětiletým průměrným vzrůstem o 2,5 milionu.

Producenti zemí OPEC a mimo OPEC potěší stále se rozšiřující propast mezi cenami WTI a Brentu. Návrat k deportu u Brentu nejen zvýšil zisky producentů využívajících spotové ceny pro vyrovnání, ale pomáhá také přilákat poptávku finančních investorů, kteří chtějí využít pozitivních výnosů. Ropa WTI je pozadu o skoro 7 USD/barel, což navíc podporuje zrychlení produkce amerických producentů břidličné ropy.

Vyhlídky pro surovou ropu na rok 2018 však nenechávají příliš prostoru pro země OPEC a mimo OPEC na zvyšování produkce a bude nezbytné prodloužení omezení produkce za březen, které by zajistilo potřebnou podporu pro ropný trh.

Vzhledem k podpoře poskytované zvýšenou poptávkou rafinerií předpokládáme, že Brent ukončí rok na ceně kolem 55 USD/barel, zatímco WTI bude vzhledem k pozitivnímu dopadu na růst nabídky amerických producentů bojovat o cenu nad 51 USD/barel.

Rok 2018 bude velmi záviset na tom, zda se udrží silný růst poptávky. Vzhledem k našim obavám týkajících se růstu ve Spojených státech a v Číně si dokážeme představit, že růst přinese zklamání, a proto zatím nejsme připravení ohlásit ukončení pohybu v rozmezí, které určovalo většinu roku 2017.

Autorem je Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

Newsletter