Krypto expert: Bitcoin se brzy stane racionální součástí portfolia

Investování do kryptoměn je mezi mnohými investory vnímáno jako něco riskantního, někdy dokonce až iracionálního. Podle ředitele krypto burzy Dana Moreheada se však situace může brzy zvrátit. A až se tak stane, budou digitální měny zcela „racionální a očekávanou“ součástí portfolia.

Ředitel kryptoměnové burzy Bitstamp Dan Morehead přirovnal vliv bitcoinu na finanční trhy k vlivu technologie VoIP v komunikaci. Stejně jako aplikace Skype nebo Teamspeak, které kdysi vzaly část trhu telekomunikacím (pomocí zajištění hovorů po internetu), tak by kryptoměny mohly vzít část trhu běžným platebním prostředkům.

„Bitcoin bude příčinou revoluce měn nebo obecně platebních prostředků. Potenciál zisku je při úspěchu kryptoměn v budoucnosti tak velký, že je rozumné mít bitcoin ve svém portfoliu,“ uvedl Morehead na Sohn Investment konferenci v San Franciscu.

Morehead také metaforicky uvedl, že považuje tokeny založené na blockchainu za internetové protokoly. Aktuálně jsou sice protokoly základem internetu, ale většina zisku jde na účet firem s aplikacemi jako Google Gmail, které jsou postaveny na základech těchto protokolů.

Goldman Sachs flirtuje s bitcoinem. Prý si ho žádají klienti

V kryptosvětě je to ale podle experta naopak. Hlavní „protokol“, jako je bitcoin, inkasuje 95 procent zisku na tomto trhu. Aplikace naopak vydělávají jen malý podíl z toho, co generuje trh digitálních měn. A právě tuto paralelu považuje Morehead za důležitou, především z hlediska investorů. 

Bitcoin si ve třetím čtvrtletí připsal zisky o velikosti více než 75 procent. A jak si povede dál? Ve hře je prý další meta, a to 6000 dolarů.

Everything bubble: Kde všude se (prý) nafukuje?

„Během roku jsme předpovídali, že hodnota bitcoinu překročí 5000 dolarů a že koncem roku se bude blížit hranici 6000 dolarů. Tato předpověď se zdá ve shodě s tím, kde se trh aktuálně pohybuje,“ uvedl Thomas Glucksmann z firmy Gatecoin v emailu pro CNBC. Zároveň ale také upozornil na možnou listopadovou volatilitu. Ta by mohla nastat, pokud se část bitcoinové komunity rozhodne zamítnout návrh SegWit2x. To by mohlo způsobit další dělení bitcoinu a potenciálně i vytvoření další nové kryptoměny.

„Největší katalyzátor ceny bitcoinu jsou regulace. Japonsko vdechlo do růstu cen trošku života. Naopak, nejistota nad jurisdikcemi dalších států mizí, což by mohlo způsobit odstranění překážky, která se v současnosti promítá na ceně,“ uvedl ředitel CryptoCompare CharlesHayter a upozornil tak na potenciál japonského kryptoměnového trhu – americká televize CNBC nedávno uvedla, že několik japonských bank uvažuje o vytvoření vlastní digitální měny J-Coin.

Newsletter