Jsou akcie imunní vůči zpomalení?

Pro světové akcie bylo uplynulé čtvrtletí opět dobré. Nejvíce vydělaly akcie Číny a rozvíjejících se trhů, hned po nich evropské akcie podpořené kapitálovými toky. Investoři získali opětovnou důvěru v Evropu díky jasnému vítězství centristického a trhům nakloněného Emmanuela Macrona v květnových prezidentských volbách. Ty pak následovalo velké vítězství Macronovy strany ve všeobecných volbách v červnu, díky kterým získal nejsilnější mandát pro reformu francouzské společnosti, jaký kdy vůbec francouzští prezidenti v poválečné historii měli.

Na býčím trhu se ale konečně objevily i trhliny. Australské a brazilské akcie ztrácely, ale ne o mnoho. Mohlo by však jít o varování před možným zpomalením čínské ekonomiky způsobeným slabšími úvěrovými impulsy.

Mezi sektory jsou největším překvapením energie a nemovitosti podpořené dlouhodobě nízkými úrokovými sazbami, trh tudíž zatím nevěří předpovědím Fedu. Pomalejší trajektorie úrokových sazeb je jednoznačně pozitivní pro sektory, které nejvíce využívají zadlužení. Energetika byla opět jediným segmentem s negativním výnosem. V tomto případě jsme měli negativní předpověď po poslední tři čtvrtletí a tento náhled si podržíme i pro čtvrtletí nadcházející. Nacenění energetických akcií stále odráží nadměrně vysoká očekávání oživení cen ropy.

Technologický sektor vzrostl meziročně o cca 18 %, tudíž teď mnozí mluví o bublině. Červen nám připomněl obnovenou volatilitu, když index Nasdaq 100 náhle spadl o 4 % během dvou obchodních dní. Sektor však rychle přilákal nové nabídky, protože v současném makroekonomickém prostředí zůstává stále jednou z výrazných oblastí růstu. Nacenění technických akcií je však napjaté a myslíme si, že složená expanze nebude pokračovat.

Pokud se potvrdí námi očekávané zpomalení ve třetím čtvrtletí, budou mezi sektory s nejlepšími výsledky ve třetím čtvrtletí patřit zdravotnictví, spotřební zboží a energie.

Úvěrový impuls naznačuje nižší růst

Téma zpomalení se točí kolem úvěrů, které jsou pro moderní ekonomiku klíčové. Stále více se ukazuje, že úvěrový impuls, neboli 12měsíční změna čistých nových úvěrů plynoucích do ekonomiky, předchází růstu zhruba o jedno nebo dvě čtvrtletí. Pokud chcete vědět, proč je úvěr důležitý, podívejte se na Čínu. Před finanční krizí byla úroveň nových úvěrů měřená jako procento HDP na 19 %, zatímco průměr po finanční krizi se pohybuje kolem 29 %.

Globální úvěrové impulsy se ve 2. čtvrtletí snížily do záporných čísel. Začátek byl v březnu v Číně. Díky tomu představuje 2. čtvrtletí velmi smíšený makroekonomický obrázek, u kterého zklamaly nedávné údaje o inflaci. Pokud chceme porozumět roli Číny v globální ekonomice, musíme pochopit, že se od ní očekává, že v příštích třech letech přispěje k růstu světového HDP mírou 35 %. Pokud čínská ekonomika zpomaluje, předpokládáme, že akcie rozvíjejících se trhů začnou konečně zaostávat a sektor surovin se dostane pod tlak.

Úvěrový impuls je negativní i ve Spojených státech, a proto by zpomalení ve třetím čtvrtletí nemělo být překvapením. Vzhledem k předpokladu, že americká ekonomika v příštích třech letech přispěje k růstu světového HDP mírou 18 %, je zpomalení úvěrového impulsu pro globální ekonomiku důležité.

Indie, která by do roku 2020 měla být třetím největším zdrojem růstu světového HDP, se také potýká s negativním růstem úvěrů. Jediný velký region s pozitivním úvěrovým impulsem je Evropa, jsme proto přesvědčeni, že evropským akciím se bude dařit, protože mohou očekávat další příliv kapitálu.

Funguje Abenomika?

Nad Japonskem opět vychází slunce, jak jsme uvedli v našem květnovém sloupku. Japonské nominální HDP je nyní nad předchozím maximem z roku 1997 a anualizovaný růst od čtvrtého čtvrtletí 2012 je 2,1 %, což je výrazně nad finančními náklady země, které představují klíčový ukazatel dlouhodobé udržitelnosti.

Japonsko nezažilo tak vysoký růst od období 1993-98. V dubnu byla nezaměstnanost na 2,8 %, což je nejnižší úroveň od roku 1994 a blíží se úrovni, kdy se historicky zotavuje inflace. Pokud k tomu dojde, může jít o nejdůležitější událost roku 2018. Japonské akcie se mezitím hodnotí o 20 % pod těmi americkými. V důsledku zlepšujících se makroekonomických údajů a nacenění aktiv přikládáme japonským akciím velkou váhu.

Transformace elektromobilů

Rok 1990 představoval bod zlomu pro osobní počítače a software, jelikož v tomto roce překonal Microsoft hranici příjmů jedné miliardy dolarů. V letošním fiskálním roce se předpokládá, že firma bude mít výnosy kolem 96 mld. USD. To představuje složenou míru růstu za posledních 26 let ve výši 19 %.

Rok 2013 pravděpodobně představoval zlomový rok pro elektromobily, protože Tesla překročila hranici příjmů dvě miliardy USD. O čtyři roky později existuje stále mnoho skeptiků, ale důkazy mluví jasně: právě zažíváme „okamžik Microsoftu“ v oblasti elektromobilů a vozidel bez řidiče. Podle odhadů odvětví budou elektromobily s dlouhým dojezdem stát zhruba 22 tisíc současných USD, takže budou dostupné i v rozvíjejících se zemích. Odhady Bloomberg New Energy Finance ukazují, že 35 % všech globálních prodejů nových vozů tvoří elektromobily. Pokud někdo pochybuje o odhodlání výrobců automobilů, promluvte si s Volkswagenem. Společnost plánuje svou strategii podle elektromobilů a do roku 2020 hodlá nabízet 20 nových modelů.

Velkou otázkou zůstává, jak bude elektromobily a auty bez řidičů ovlivněna budoucí poptávka po ropě. Trendy zřejmě omezí vlastnictví automobilů na několik vyvolených (jako bylo dříve vlastnictví koní pro bohaté) a spotřeba benzínu prudce poklesne. Pokud bude pokračovat současný nárůst elektromobilů, v roce 2023 sníží jejich využití poptávku po ropě o dva miliony barelů denně, což téměř odpovídá přebytku ropy z roku 2014.

Jinak řečeno, revoluce elektromobilů pravděpodobně způsobí krizi ropného průmyslu. Možná, že ropné zásoby v hlubinách oceánu nakonec nebudou nikdy vyčerpány…?

Největší neznámou jsou však auta bez řidičů, která by mohla nejen výrazně snížit počet vozidel, ale také optimalizovat spotřebu benzínu, a tím pádem způsobit ještě výraznější propad poptávky po ropě. V extrémně dlouhém období máme negativní náhled na ropný průmysl a odhadujeme, že návratnost kapitálu v tomto odvětví bude pro akcionáře nízká.

Newsletter