Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Návrat dot-com bubble? Index S&P 500 ztrácí rovnováhu

Rostoucí nerovnost je jedním z fenoménů moderní doby. Nad vzrůstajícími rozdíly mezi příjmy a majetkem se vzteká kdekdo, avšak emoce by měla vzbuzovat také nerovnost v rámci sektorů zastoupených v americkém akciovém indexu S&P 500, která se v posledních letech nebezpečně prohlubuje. Co to znamená?

Prohlubující se nerovnováhu uvnitř indexu S&P 500 lze sledovat hned na několika ukazatelích. Server Top Down Charts upozornil na to, že v poslední době dochází ke zvyšování rozdílu mezi tržní kapitalizací (hnědá linie na grafu) a výnosy jednotlivých sektorů (modrá linie) v nejlepším a nejhorším čtvrtletí daného roku. Jak ukazuje následující graf, zvýrazňování tohoto rozdílu není nic nového; mohli jsme ho sledovat jak při poslední finanční krizi, mnohem delší období nerovnováhy však vzniklo na přelomu tisíciletí v době tzv. internetové horečky.

Akciové trhy se rozcházejí. Může za to Apple a spol.

Právě technologický sektor, který byl tehdy motorem dot-com bubliny, je motorem trhu i dnes. Z následujícího grafu, který ukazuje vývoj tržní kapitalizace jednotlivých sektorů v rámci indexu S&P 500, lze vidět, jak informační technologie (šedá linie na grafu) v posledních letech opět utíkají ostatním sektorům. Podepisují se na tom především rostoucí ceny technologických akcií, které spolu s počtem vydaných titulů určují právě tržní kapitalizaci. 

Současná technologická bublina předčila dot-com bubble. Nebo ne?

Rozdíl mezi technologickým sektorem a ostatními sektory není zdaleka tak obrovský jako na přelomu tisíciletí, kdy kulminovala dot-com bublina. Tento trend by měl investory přimět alespoň k tomu, aby sledovali veličiny, které stojí za vysokými cenami technologických akcií. Zatím se však zdá, že jsou přinejmenším více oprávněné než v době internetové horečky. Dnešní tech tituly při nižší kapitalizaci než při dot-com bublině (35 % tehdy vs. 20-25 % dnes) zajišťují větší podíl zisků (15 % tehdy vs. 20 % dnes).

Newsletter