Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Rozbuška příští krize? Miliardový fond ji identifikoval

Šéf společnosti Baupost Group Jim Mooney varuje, že úroveň pákového efektu spolu s půjčkami a nízkou volatilitou by mohly zapříčinit další finanční krizi. Souběžně s tím upozorňuje na stovky miliard dolarů ve fondech, které jsou spojeny právě s volatilitou. Pokud ta klesá, tyto subjekty mohou začít prodávat, a spustit tak vlnu chaosu na trzích. Vyplývá to z čtvrtletního dopisu klientům společnosti, který cituje server Business Insider.

Baupost Group, 30miliardový dolarový hedge fond (založený harvardským profesorem a partnery v roce 1982), se v dopise zaměřuje na hrozbu s názvem volatilita. Nízkou volatilitu totiž můžeme dle společnosti vnímat jako předzvěst přicházející krize. Proč? Protože v takovém prostředí mají investoři tendenci více využívat pákový efekt, což může později zapříčinit nemalé problémy.

,,Zatímco pákový efekt není přímo zodpovědný za každou finanční katastrofu, obvykle se nachází na hranici zločinu. Investoři jsou při nižší volatilitě ochotnější více riskovat. Strukturální pákový efekt navázaný na málo realizovanou volatilitu tak může dokázat destabilizovat trhy a akcelerovat k další finanční krizi“, uvádí ve svém dopise Mooney.

Další recesi v USA způsobí spotřebitelský dluh. Již v roce 2019

Aktiva, jejichž výkonnost je vázána na volatilitu, zahrnují obrovské sumy peněz, pravděpodobně až stovky miliard dolarů. Tyto fondy, včetně kvantových a tzv. fondů rizikové parity, mají specifickou hranici rizika – pokud volatilita klesá, zvyšuje se jejich riziko, což může spustit výprodej. Následně se může vytvořit bludný kruh, kde volatilita vede k prodeji, který vede k volatilitě, která pak vede opět k prodeji.

Na závěr dopisu Mooney varuje, že investoři nemohou vědět, zda je vzestup volatility bezprostřední či dokonce nevyhnutelný, případně zda nebude mít negativní účinky, ačkoliv by rozhodně mohl. ,,Trh je předražený a lhostejný k riziku. Nikdo by proto neměl být v klidu a vychutnávat si falešný pocit pohodlí, který způsobuje iluze stability, jež nás obklopuje“, uzavírá Mooney.

Mooneyho varování kontrastuje s tzv. indexem strachu VIX, který nedávno dosáhl nejnižší hodnoty za posledních 24 let, což značí důvěru investorů v býčí trh.

Již začátkem letošního roku řekl zakladatel společnosti Baupost – Seth Klarman – že investoři nevidí obrovské riziko a že zvedli červené vlajky, především co se týče Donalda Trumpa a jeho dopadu na trhy. Jako příklad uvedl plánované snížení daní, které by mohlo výrazně zvýšit vládní deficit.

Podle informací Hedge Fund Intelligence Billion Dollar Club spravuje společnost Baupost 30,3 miliardy dolarů. Momentální výkonnost fondu není známa, i když ve svém dopise společnost uvedla, že letos dosahuje kladných čísel.

Volatilita na minimech. Co říká historie o spících trzích?

Newsletter