Euro pod tlakem Le Penové, Řecka i centrálních bank. Dnes -0,7 %

Euro dnes vůči dolaru oslabilo o téměř 0,7 %. Propad pod 1,070 EURUSD má na svědomí hned několik faktorů. Jmenovat je možné Marine Le Penovou, opětovný konflikt Řecka s MMF, stejně tak i výroky ECB a Fedu.

Dáma má přednost, tudíž začneme od kandidátky na francouzského prezidenta. Marine Le Penová stejně jako její protivníci zahájila hlavní část své prezidentské kampaně minulý víkend. V rámci svého vystoupení nešetřila ostrými výrazy, které se týkaly především kritiky EU a deregulovaného obchodu.

Boj o prezidentství Francie: Le Penová a Macron vyložili své karty

Její ostře pravicová rétorika tak vyvolala nervozitu ohledně narušení dosavadního fungování EU spojeného s možným úspěchem členky Národní fronty, který by dost možná mohl skončit i francouzskou verzí brexitu, tzv. „frexitem

Zdvižený prst ECB: Pozor na frexit!

Jako další tu máme znovu zažehnutý „konflikt“ mezi Řeckem a Mezinárodním měnovým fondem. V tomto případě nemůže být řeč i ničem jiném než o plnění podmínek záchranného programu.

MMF řeckou vládu kritizuje především za nedosazení přebytkového rozpočtu státní kasy, k čemuž navíc dodává, že i přes veškerý pokrok je dluh jižní země neudržitelný. Řecká vládní garnitura na to odpovídá argumentem o nesmyslně nastavených podmínkách, které naprosto neodpovídají realitě, především pak reformám veřejných financí. Vláda chce proto přijmout pouze takové podmínky (ano, dlužník diktuje věřiteli chování), které jsou pro ni udržitelné a které by navíc podpořily řecké dluhopisy natolik, aby je v rámci své činnosti mohla nakupovat sama Evropská centrální banka.

A výsledek sporu? Oslabení eura a úprk investorů z řeckých dvouletých dluhopisů se splatností v roce 2019, jejichž výnos se vyhoupl až nad 10 %.

Ve výčtu budeme pokračovat včerejším vystoupení šéfa ECB Maria Draghiho před Evropský parlamentem. Bankéř sice přiznal, že se ostře sledovaná inflace evidentně lepší, ovšem ekonomické podmínky starého kontinentu jsou podle něj stále nedostatečné na to, aby ECB mohla začít uvažovat o utahování své měnové politiky.

Názorová rozepře v ECB? Rebelka vs. Draghi

No a nakonec se dostáváme do Spojených států, konkrétně k Patrickovi Herkerovi, šéfovi filadelfské pobočky Fedu. Ten si rozhodně nebral servítky, když médiím sdělil, že „březen je na talíři“ ve smyslu možného zvýšení amerických úrokových sazeb, samozřejmě s ohledem na data přicházející z ekonomiky.

Amerika frčí. Tvorba nových pracovních míst pokořila 220 tisíc

Agentura březnovému termínu možného zvýšení sazeb Fed přiřazuje relativně nízkou pravděpodobnosti dosahující 26 %.

Newsletter