Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Aleš Vávra: Realita se od slibů liší. Zajišťuji se proto shortem S&P 500

Vyhodnotit konkrétní firmu? Někdy jsou to i týdny. Dost času také ztratím falešnou stopou, tedy studiem něčeho, co se pak ukáže, že je k ničemu. Klíčová věc je pro mě porozumět produktu a pochopit jeho pozici na trhu, pak samozřejmě následuje fundamentální analýza. Serveru Roklen24 to řekl Aleš Vávra, portfolio manažer ve firmě Metatron Capital.

R24: Jste portfolio manažerem v hedgeovém fondu. Prozraďte nám, jaké vidíte přednosti hedgeového fondu ve srovnání s klasickými podílovými fondy?

Primární rozdíl je v regulaci. Díky tomu, že jsou hedgeové fondy rizikovější než podílové, odpovídá tomu i regulace. Jedna z prvních bariér je výše minimálního vkladu, v mém případě (náš SICAV Metatroncaptipal spadá pod regulace Malty = EU member) je to 75 tisíc eur, přičemž to musí být zároveň minimálně 10 % majetku klienta. Počet mých klientů je tak v řádu desítek, maximálně stovek oproti podílovému fondu, kde to mohou být i stovky tisíc. U nás v Metatronu považujeme maximální komunikaci a transparentnost jako axiom, takže všechny své klienty znám osobně. A ani minutu nepochybuji o tom, že všichni ví, co si koupili, a to se jim také snažím dodat.

Velký rozdíl je také v investičních nástrojích, které mohu používat. Mohu akcie i shortovat, kupovat, prodávat opce a futures, mám tedy mnohem více možností jak spekulovat, nebo si své pozice bránit. V neposlední řadě bych rád dodal, že ne vždy platí, že portfolio manažer podílového fondu má své úspory ve vlastním fondu, jak je to v mém případě. Samozřejmě čest některým výjimkám…

R24: Řadu let jste pracoval v J&T, kde jste si vyzkoušel pozici tradera i konzultanta. Co Vás vedlo k přesunu do světa portfolio managementu?

Řekl bych, že to bylo takové logické vyústění. Vzniklo tak nějak samo a jistě v tom sehrálo roli, že J&T Banka se vždy kontinuálně od svého počátku snaží svým lidem vytvořit takové prostředí, aby jejich osobní úspěchy byly přímo úměrné jejich schopnostem.

R24: Specifikem hedgeových fondů je mimo jiného možnost otevírat krátké pozice a spekulovat tudíž na pokles tržní ceny předmětného aktiva. Jak velkou část Vašeho portfolia aktuálně tvoří krátké pozice?

Krátké pozice spekulující na budoucí pokles podkladového aktiva (většinou akcií v mém případě) aktuálně tvoří cca 10 % alokace.

 

R24: Ještě se chvíli zdržme u krátkých pozic. Ty mohou sloužit buď jako forma zajištění portfolia/pozice, anebo jako přímá sázka na neslavnou budoucnost kupříkladu některé společnosti. Jak je tomu v případě Vašeho fondu? Používáte „shortování“​ k zajištění pozic nebo i ve snaze generovat dodatečný výnos spekulací na pokles ceny některého titulu?

Aktuálně mám své long pozice (mimo těch 10 % čistě spekulujících na pokles) zcela zahedgeované shortem indexu S&P 500, a to především vinou nové a ne zcela transparentní administrativě v USA. Dost se totiž liší realita od proklamovaných slov, takže dokud nepřijdou konkrétní kroky, především v oblasti daňových škrtů (Trump sám hovořil o konci léta), tak nemám důvod svůj hedging odstraňovat. Moje portfolio je de facto technologicky orientované, a to bohužel prozatím není favorizovaný segment nového amerického prezidenta.

R24: Řada legendárních investorů své portfolio člení do různých „škatulek“, v nichž sdružují specifické příběhy. Můžete nám přiblížit, jak strukturujete své portfolio Vy?

Považuji se za fundamentálního investora, který investuje v dlouhém časovém horizontu. Nechci, aby to vyznělo nějak spatně, ale řada investorů se ztotožňuje například s Warrenem Buffettem, ale málokdo z nich má stejnou mentalitu jako on, tedy pokora & trpělivost, pokora & trpělivost a zase pokora & trpělivost… Mě osobně stačí, když se mi podaří co možná nejdéle se udržet ve „škatulce“ HARD WORKER, kterou jsem poznal díky kolegovi Jurajovi Podrackému. Jsem totiž přesvědčen, že budoucí dlouhodobý úspěch, stejně jako v jakémkoliv oboru, si člověk prostě musí odpracovat.

R24: Věnujete se také autonomním vozidlům. Hlavním průkopníkem je v této sféře americká automobilka Tesla. Jak se na Teslu, jako potenciální investici, díváte?

Je to složitá otázka. Trvalo mi dlouho, než jsem pochopil, že Elon Musk je génius, nejenom v technologických inovací, ale hlavně v marketingu a v komunikaci ke svým investorům. Ti jsou připraveni mu odpustit cokoliv, takže jestli jsem dřív byl short akcie Tesla, a to především z valuačního hlediska, tak dnes to vidím jinak. Zastavit tuto „masovou víru“ nelze, proto už short nejsem, ale druhým dechem dodám, že si akcie Tesly nekoupím. Chtěl bych jen zdůraznit, že proti Elonovi Muskovi nic nemám, je to inovátor, vizionář, kterého dnešní svět potřebuje.

 

R24: V jednom z Vašich komentářů z konce roku jste uvedl, že letos nemáte v plánu výrazněji alokovat investice do Evropy (max. 15 %). Změnilo se od té doby něco?

Bohužel nikoliv. Je pro mě hrozně těžké při aktuálních podmínkách najít v Europě zajímavý valuační příběh, zvlášť když do toho nepočítám banky a těžaře. Za všechny mi dovolte zmínit třeba firmu Continental AG.

R24: Jednou z bolestivých zkušeností každého investora je vedle ztrát také nerealizování atraktivní investice. Můžete se s námi podělit o nějakou podobnou zkušenost, kdy Vám zajímavá akcie takříkajíc proklouzla mezi prsty?

Mám jich samozřejmě spousty a bohužel určitě i další přijdou☺. Ale asi největší moje promarněná příležitost je u akcií priceline.com (ticker: PCLN). Tento titul jsem koupil za pět dolarů a prodal za devět. Mrkněte se, kde jsou teď ☺.

R24: V tomto směru ještě jedna otázka. Máte nějakou radu, jak správně vystupovat z pozic? Určitě nejeden investor zažil jak variantu brzkého vystoupení (ztráta možných zisků), tak také vystoupení pozdního (nerealizované zisky se rozplynuly).

To je přesně, o čem jsem mluvil/psal v jedné z předchozích Vašich otázek. Buffett je člověk, který nejenom že umí najít fundamentálně zajímavou akcii, ale zároveň na ní dokáže „sedět“ desetiletí, aniž by ji prodal… Bohužel jedinou radu, co mám, je trpělivost a disciplína, a to v obou případech, ať se jedná o take profit nebo stop loss.

Poklady Věštce z Omahy: Buffettovy nejcennější investice

R24: Základním faktorem pro nákup či prodej akcií je analýza. Jak dlouho Vám v průměru zabere vyhodnotit danou společnost? A kterým aspektům věnujete v analýze největší pozornost?

Někdy jsou to i týdny, dost času také ztratím tzv. falešnou stopou, tedy studiem něčeho, co se pak ukáže, že je k ničemu. Ale naštěstí jsme v Metatronu za těch více jak pět let existence vyvinuli systém, který tento proces dokáže dost zoptimalizovat a urychlit. Klíčová věc je pro mě porozumět produktu a pochopit jeho pozici na trhu, pak samozřejmě následuje fundamentální analýza, kterou ale najdete v každé druhé knížce.

Dost času v Metatronu také věnujeme detailnímu monitoringu čtvrtletních výsledků několik roků dozadu, což samozřejmě stojí dost sil a energie. Ale bez toho akcie nikdy nekoupíme…

R24: Akciové trhy se nadále vezou na růstové vlně. Vidíte na obzoru nějaká rizika, který by mohla stávající „euforii“ nahlodat?

Asi ne, pakliže se nebavíme o nějaké geopolitickém riziku. Jistě bude zajímavé sledovat, co tzv. Trump efekt dodá, tedy co všechno se ze slibů amerického prezidenta opravdu uskuteční, především v oblasti daňových úlev. Jestli v tomhle ohledu překoná očekávání trhu (a to já nevím), tak se o růst minimálně letošku vůbec nebojím.

R24: Jak se stavíte k investicím na pražské burze? Je zde nějaká společnost, kterou byste investorům doporučil? Ať už nakoupit, či prodávat (shortovat)?

Tento trh sleduji okrajově, ale zajímavě se mi jeví akcie Monety. Je tam zajímavý nerozdělený zisk proti dostatečným rezervám. Navíc tato banka působí v segmentu mikropůjček a korporátní úvěry téměř nemá. Při své bilanci je celkem efektivní. Pro investory, kteří chtějí spekulovat na posílení koruny, se pak nabízí short akcí Erste bank v korunách. Ale to je velice spekulativní trade proti longu Monetě.

R24: V dubnu pro zájemce České investiční akademie připravujete workshop. Na co se účastníci mohou těšit?

Převážná část workshopu bude věnována investicím do technologických firem – jak postupovat při výběru akcií do portfolia, jaké faktory při výběru jsou pro mě klíčové, ale také jaké technologické firmy mám právě teď v hledáčku. V druhé části workshopu se budeme věnovat exitu ČNB. Rád bych prezentoval, jak to vidím já a jak konkrétně na tuto událost spekuluji ve svém fondu. Nemyslím si, že je správné srovnávat exit ČNB s exitem švýcarské národní banky a především si myslím, že ČNB má tento exit zcela ve svých rukou, takže bude dost záležet na ni, jak to nakonec celé dopadne. Ale více bych si nechal až na ten seminář…

Aleš Vávra je portfolio manažer HF long/short Equity, jednoho z fondů kvalifikovaných společností Metatron Capital. Zároveň působí jako externí poradce J&T Banky, ve které pracoval přes osm let na pozici tradera a další čtyři roky jako poradce předsedy představenstva. Při výběru investic se zaměřuje především na fundamentální analýzu, a to především na rozvinutých trzích.

Newsletter