Osamělý život konzervativců ze Silicon Valley

Představme si situaci člověka, který je fanouškem Donalda Trumpa, zatímco zbytek firmy, ve které pracuje, se otevřeně hlásí k demokratům. Taková osoba se nutně cítí odstrčena. Potvrdil to i nedávný průzkum v rámci Silicon Valley, který cituje agentura Bloomberg. Technologičtí talenti, kteří se přiklánějí ke konzervativnímu přesvědčení, v takových případech obvykle musí se skřípěním zubů vystát politické názory svých zaměstnavatelů a čím dál více se musí držet na uzdě, aby si nepustili pusu tzv. na špacír.

Politika je v zaměstnání vždy těžké téma, ještě vážnější než jinde je to ale v americkém technologickém sektoru. V tomto odvětví je odměňované originální a „volné“ myšlení, přičemž tamní většina se přiklání směrem k liberálním politickým názorům. Jméno Trump je tak v podstatě zapovězeno, pokud se tedy 45. prezidenta USA nechystáte kritizovat. To vše v situaci, kdy je Silicon Valley kritizováno za to, že je „moc bílé a mužské“. Konzervativci se tak uzavírají do sebe jako nikdy předtím, píše Bloomberg.

Nebezpečné spojenectví: Facebook, Apple a spol. ohrožují banky

Shashi Ramchandani, který vede tým technologických inženýrů v Googlu a jehož rodiče pochází z Indie, nepodporuje najímání lidí jen proto, že jsou z demografické minority. Byl tedy velmi zklamaný z propuštění svého kolegy, kterého vedení firmy vyhodilo kvůli poznámce kritizující právě tyto rekrutovací praktiky. Mezi ty patří například zaměstnávání lidí s nízkou kvalifikací, ale se „správnou“ rasou či pohlavím – samozřejmě v rámci diverzifikace pracovního kolektivu.

Někteří zaměstnanci v Silicon Valley se bojí, aby nepřišli o práci nebo aby nebyli ostrakizováni ostatními kolegy. To vše se děje v technologickém sektoru, kde 76 procent pozic tvoří muži a kde jen pět procent zaujímají Afroameričané a lidé latinoamerického původu.

Silicon Valley i Wall Street: Psychopat vedle psychopata

„Moje žena je velmi paranoidní, co se týče sdílení mého názoru. A to i na privátních skupinových aplikacích, jako je WhatsApp,“ řekl pro Bloomberg bývalý zaměstnanec Amazonu, který nechtěl uvést jméno z pracovních důvodů.

To, jak se dříve vyjadřovaly názory v rámci kolektivu technologických firem, není nic proti tomu, jaká je situace po zvolení Donalda Trumpa do funkce prezidenta, uvedl Bloomberg.

„Pokud dostanete nálepku špatného člověka, protože jste volili jinou stranu, jednoznačně to ovlivní vaši kariéru. Důvod je ten, že si lidé neumí odmyslet vaši pracovní a osobní tvář. Nemohou s vámi vést vášnivou debatu o politice, pak najednou vypnout a vést debatu v pozitivním duchu o technologii,“ řekl technologický inženýr Microsoftu, který si taktéž nepřál uvést své jméno. Podle jeho slov vypadala atmosféra v kancelářích Microsoftu den po zvolení Trumpa doslova jako na pohřbu.

Newsletter