Sobotka překvapil, vláda podá demisi. Koruna oslabila k 26,95 EURCZK

AKTUALIZOVÁNO – Vláda Bohuslava Sobotky podá demisi. A to kvůli nevyjasněným majetkovým poměrům vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Premiér Sobotka nečekaný krok oznámil na dnešní tiskové konferenci. Koruna v návaznosti na Sobotkova slova oslabila až k nejslabší hodnotě toho týdne kolem 26,95 za euro. Poté však část ztrát umazala. Aktuálně se již obchoduje zpět na 26,89 EURCZK.

Co se týče dalšího vývoje na koruně, bude záležet na tom, jak moc silné nervy mají především zahraniční investoři. Právě ti totiž v souvislosti s ukončením kurzového závazku ČNB vsadili na posílení české měny, kterého se však prozatím nedočkali, alespoň ne v takové míře, v jakou asi doufali. Aktuální politická situace by některým z nich tak mohla připadat až příliš neprůhledná a riskantní, což by je mohlo donutit k uzavření dlouhých korunových pozic. Koruna by tak v návaznosti na to mohla ještě dále oslabit, obdobně jako tomu bylo během minulého týdne. 

Aktuální vývoj a posun zpět pod 26,90 za euro však nenaznačuje, že by investoři na demisi vlády reagovali jakkoliv přehnaně, tudíž se žádný „katastrofický“ scénář pravděpodobně dít nebude. V tomto směru bude klíčové dále sledovat samotnou ČNB, a to její příští zasedání, které proběhne tento čtvrtek. 

 

„Oznámení o demisi Sobotkovy vlády s trhy bezprostředně prakticky nehnulo. Investoři Sobotkův krok vnímají jako prázdné politické gesto v rámci předvolební přetahované, jako jakési ´plácnutí do vody´. Do řádných voleb zbývá několik měsíců a je možné, že stávající vláda během nich bude nadále u moci, byť jako ´vláda v demisi.´ uvedl ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda. Varianta překlenovací „letní vlády“ podle něj také není pro investory žádným strašákem. Jak „vláda v demisi“, tak „letní vláda“ by nečinily žádná zásadnější rozhodnutí, což je z hlediska trhů mnohdy vítanější varianta než různé „daňové revoluce“ a jiné okázalé změny v oblasti hospodářské politiky, které mohou v konečném důsledku ekonomice spíše uškodit než pomoci.

Kovanda připomněl, že politická situace v ČR byla v posledních více než třech letech v ČR nebývale stabilní, což investoři ocenili, takže si stávající vláda může na světových trzích půjčovat za jedněch z nejvýhodnějších podmínek na světě vůbec. V tomto kontextu tedy také budou investoři číst Sobotkův právě oznámený krok, tedy jakožto politicky motivovaný čin, jenž však nemá potenciál ohrozit solidní výkon ekonomiky, nejnižší míru nezaměstnanosti v EU, ani čtvrté nejzdravější veřejné finance v EU.

Podle Sobotky by Babiš nadále neměl zastávat pozici ministra financí, i pokud by vláda zůstala vládnout v demisi. „Před třemi lety jsme sestavili vládní koalici, byla to koalice hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL, naše koalice měla za cíl dát zemi do pořádku, snažili jsme se zajistit prosperitu země. Díky tvrdé práci se podařilo většinu závazku splnit, změnili jsme stav republiky k lepšímu, o tom jsem přesvědčen. Před třemi roky jsem sestavil vládu, která si dala za cíl bojovat s šedou ekonomikou, bojovat s daňovými uniky,“ řekl novinářům Sobotka.

Podle premiéra je to problém, který ohrožuje důvěru občanů ve vládu a v politiku. „Tím problém jsou veřejně přetřásaná podezření, která se týkají místopředsedy vlády Andreje Babiše, není jasné, jestli nezneužil korunové dluhopisy a nešidil stát, není jasné, jak přišel ke svému majetku. Za čtyři měsíce nedokázal ministr financí uspokojivě vysvětlit nic,“ dodal Sobotka.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek v reakci uvedl, že Sobotka dnešním krokem uvolnil ruce prezidentovi Miloši Zemanovi.

 

Sobotka tento týden předá demisi vlády prezidentovi. Koaličním stranám má dát prostor rozhodnout, zda uspíšit volby, či pokračovat společně.

Newsletter