Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Koruna je nejsilnější od listopadu 2013. Otestuje 27,00 a ČNB?

Česká koruna v samém závěru týdne dobývá nové nejsilnější mety od spuštění intervenčního režimu ČNB v listopadu roku 2013. Zatímco v úvodu týdne ustoupila ze svých letošních maxim a týdenního dna dosáhla na úrovni 27,30 EURCZK v úterý, rychle přišla stabilizace na úrovních 27,25 EURCZK a páteční zápis z měnového jednání ČNB přinesl obrat a spustil posílení koruny až pod metu 27,05 koruny k euru, nové maximum od počátku intervence ČNB na koruně vůči euru.

Kurzy měn sledujte real-time na Roklen24

Robustní růst ekonomiky, o kterém zápis ČNB hovoří, spolu s poznámkou o poklesu rizik vůči posunu kurzového závazku na koruně, našel na trhu odezvu. Příští týden tak skutečně můžeme sledovat odvahu trhu otestovat hladinu závazku ČNB 27,00 k euru a sílu centrální banky. To vše bude v režii řecké krize, která najde částečné rozuzlení po nedělním referendu.

Vývoj na hlavním měnovém páru EURUSD byl tento týden bouřlivý po pondělním výprodeji eura, vyvolaném krachem jednání o pomoci Řecku. Evropská měna ale ztráty z úvodu týdne dokázala odvrátit. Pokračovalo zavírání krátkých pozic z davového obchodu na euru vůči dolaru, započatého už loni na podzim. Data z amerického trhu práce dodala intenzitu spekulacím nad tím, zda růst sazeb Fedu přijde už v září.

Výhled pro hlavní měnový pár v příštím týdnu bude dominantně v zajetí Řecka. Euro posílilo nad hladinu 1,1100 EURUSD a hlavním tématem je zavírání pozic na trhu, spolu s minimalizací rizik před pondělním otevřením trhů po nedělním řeckém referendu. Svátek v USA v pátek ponechává aktivitu níže.

Spekulace na vývoj po víkendu je nyní bezpředmětná, protože ten může nabrat jakýkoliv směr. Kladný výsledek referenda bude samozřejmě silně pozitivní pro riziková aktiva a prvotní reakce v pondělí ráno by byla silná. To vše z předpokladu nutných kroků tamní vlády tj. rezignace a sázky na lepší komunikaci s EU. Zisky eura budou zřejmě omezené a jakýkoliv ranní pohyb by byl v průběhu týdne odvrácen, protože by trh začal znovu hrát myšlenku zvýšení sazeb v USA po vyřešení řecké krize v EU.

Negativní výsledek referenda by samozřejmě vytvořil tlak na euro a hranice 1,1000 EURUSD by byla opět testována. Pro podporu eura v negativním  scénáři voleb bude hrát roli fakt, že averze k riziku bude tlačit peníze do německých bundů a tím tlačit k nákupu eur z mimoevropských peněz. Výsledkem tak bude opět pat na EURUSD, kterého jsme svědky již od května a jakýkoliv pohyb oběma směry od koridoru 1,105 až 1,120 EURUSD se prozatím vyčerpal. Svou roli bude hrát i skrytá, případně i otevřená měnová válka po nedávných komentářích německé kancléřky Angely Merklové a amerického prezidenta Baracka Obamy, v obou případech o škodlivosti síly domácí měny.

Která předem známá data a události zasáhnou také měnové trhy?

Česká republika

V domácí ekonomice budou v úterý, po pondělním svátku, zveřejněna data z průmyslu za květen. Roklen očekává nárůst průmyslové výroby meziročně o 4,6 procenta. Také budou zveřejněna data ke stavebnictví za květen. A nakonec v úterý budou zveřejněna data k maloobchodu, taktéž za květen. Očekáváme meziroční nárůst o 6,5 %, bez prodeje motorových vozidel, s ním očekáváme meziroční nárůst o 9,0 %. ČNB opět vydá v úterý svou bilanci.

Ve čtvrtek budou zveřejněna data o inflaci za červen. Očekáváme meziroční růst o 0,2 %, meziročně o 0,9 %. Ve čtvrtek budou rovněž zveřejněna data o nezaměstnanosti, očekáváme mírné snížení oproti květnovým hodnotám, na 6,3 %.

Německo

V pondělí budou v Německu publikovány tři důležité údaje. Jako první budou zveřejněny tovární objednávky za květen, minulý měsíc rostly meziročně o 0,4 %. Také budou zveřejněny indexy nákupních manažerů ve výstavbě a v maloobchodě za červen.

V úterý budou zveřejněna data průmyslové produkce, v minulém měsíci rostla meziročně o 1,4 %. Ve čtvrtek bude zveřejněna obchodní bilance za květen.

Eurozóna

V neděli čeká řecký lid klíčové referendum, které v pondělí některým směrem zahýbe trhy. V pondělí, podobně jako v Německu, vyjde index nákupních manažerů v maloobchodě za červen. Rovněž bude zveřejněna důvěra investorů Sentix, na červenec.

Spojené státy americké

V USA bude v pondělí zveřejněn nevýrobní index ISM za červen, trh předpokládá růst z 55,7 bodu na 56. V úterý přijdou data mezinárodního obchodu za květen. Trh očekává pokles oproti rovnováze na    – 42 miliard dolarů. V úterý budou zveřejněna data takzvaného „JOLTS“ za květen, který obsahuje průzkum o stavu pracovního trhu.

Ve středu zveřejní Fed takzvané „Minutes“, které obsahují důležité body ze setkání rady. Ve čtvrtek budou následovat první data k nezaměstnanosti za červenec. V pátek očekáváme zveřejnění dat za zásoby v maloobchodě, trh očekává meziměsíční nárůst o 0,2 %.

Newsletter