Sobotka komediantem

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na své facebookové zdi oznámil úžasnou věc: Sobotkova vláda snížila schodek veřejných financí! Podle premiéra za tím stojí mimo jiné i „správné nastavení vládní hospodářské politiky, která je založená na investicích a podpoře domácností a efektivním čerpání evropských prostředků“. Díky tomu „došlo k postupnému snižování deficitu i následnému vytvoření přebytku veřejných financí a změně trendu od deficitního k vyrovnanému hospodaření státu“.

Pamatuji si jeden rozhovor, kdy se redaktorka snažila s Bohuslavem Sobotkou hovořit v odlehčeném tónu a v návaznosti na to se ho zeptala, zda umí být i vtipný, načež jí pan premiér odvětil, že ano. Proto následovala logická otázka: „A můžete mi říct nějaký vtip?“ Jak to premiér umí, jen se zazubil, ale žádný vtip jí neřekl. Asi se styděl.

Podle mě se ale pan premiér Sobotka podceňuje. Jeho schopnost udělat z drama tragikomedii by mu mohl závidět kdejaký režisér parodií. Všichni máme ještě v živé paměti jeho „Hru o trůny“ s podtitulem „Jak jsem podal demisi, vlastně nepodal, ale Hrad ji přijal“.

Jeho neustálé chlubení, jak je jeho vláda úspěšná, vydá na další námět úspěšné komediální hry. Tato hra však bude mít dvě roviny, jednu pravdivou a jednu populistickou. Ta pravdivá bude zasazena do období, kdy po dlouhých a dlouhých letech vydržela v České republice vláda celé své funkční období, a to i přesto, že v koalici pospolu vydržely dvě nejsilnější uskupení ve sněmovně, které se do sebe současně i nejvíce strefovali. Zde budou diváci pochvalně pokyvovat hlavami.

Druhá rovina bude zasazena do kontextu ohromné dávky populismu a přisvojování si zásluh, kde bude v hlavní roli vedle Babiše vystupovat i jeho úhlavní nepřítel a přitom i nejsilnější koaliční spojenec Bohuslav Sobotka. Zde by měli diváci (čti voliči) zpozornět, co je pravda a co populistický nesmysl.

Je pravdou, že od roku 1995 jsme měli loni poprvé rozpočtový přebytek, to je bod a). Ve hře bude ale zmíněn i důležitý bod b), tedy čím je to způsobeno. Jedním důvodem je pokles investičních výdajů vlády na projekty spolufinancované z evropských fondů, čímž Sobotkova vláda nemalou sumu peněz ušetřila, vlastně se jí tuto sumu nepodařilo proinvestovat. Tolik k jeho „správnému“ nastavení hospodářské politiky zaměřenou na investice a efektivní čerpání evropských fondů.

Andrej Babiš se opět ukázal. Jak? Jako totální demagog…

Tím důležitějším důvodem je však aktuální ekonomická situace nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Hospodářsky se nám prostě daří a diváci (voliči) by měli umět rozlišit vliv vlády na výkon našeho hospodářství a vliv faktorů, na které nemá konání vlády prakticky žádný dopad, tedy jak se daří exportu, nezaměstnanosti nebo ochotě domácností utrácet za zbytné zboží. Abych neuvedl někoho v omyl, vláda na tyto věci může mít samozřejmě vliv, ale Sobotkova vláda k růstu těchto veličin nijak nepřispěla.

Česká ekonomika se nachází na vrcholu svého hospodářského cyklu, a tak by měla být tvorba rozpočtových přebytků samozřejmostí. To bychom však museli žít v ideálním světě a ne ve střední Evropě, kde horizont dlouhodobého myšlení politika nepřesáhne 4 roky, obzvláště v době, kdy vládě předsedá politická mrtvola.

Hra v režii a herce v jedné osobě Bohuslava Sobotky by měla vyvrcholit vzpomínkou, kdy o více jak 10 let mladší Sobotka seděl ve třech vládách ČSSD, kde zastával post ministra financí. Ekonomika v té době jela rovněž na plné obrátky, ale schodky veřejných financí byly podobné jako později v letech 2012-2013, kdy hospodářství mírně klesalo.

Divák bude po konci představení nucen zauvažovat, co vlastně pan Sobotka umí. V době hospodářské prosperity jako ministr financí seká ohromné schodky, jako premiér už sice jenom sem tam, ale to jen díky tomu, že jeho hlavní politický soupeř mu nedovolí realizovat jeho štědré socialistické plány.

Když se paní redaktorce pan premiér styděl říct vtip, tak já Vám teda jeden řeknu za něj:

Přijde Sobotka do banky, chce vybrat peníze, ale zapomněl občanku. Pokladní za přepážkou mu bez ní nechce peníze vydat. Sobotka: „Jsem premiér, mě přece zná každý! Tak na co občanku?“ Pokladní: „Obličej není jednoznačná identifikace, můžete být dvojník. Ano, byl tu jednou Karel Gott a taky si zapomněl občanku, ale zazpíval jednu písničku a bylo to jasné. Pak jsme tu měli Jaromíra Jágra a taky zapomněl občanku, ale vyndal hokejku, puk a to co nám předvedl za kličky, nenechalo nikoho na pochybách.“ Sobotka: „Já ale nic neumím.“ Pokladní: „Pane Sobotko, chcete to ve dvoutisícovkách, nebo v menších?“

Newsletter