Expert: WikiLeaks a CIA? Hacking je všude, klíčová je prevence

Nejnovější informace zveřejněné WikiLeaks jen znovu dokazují, že sofistikované hackerské nástroje jsou dostupné snadněji, než si mnoho lidí myslí. Využít je může kdokoli, od jednotlivců a kyberzločineckých týmů až po vlády. Uvedl to dnes Daniel Šafář, Country Manager pro Českou republiku a region CZR ve společnosti Check Point Software Technologies.

Podle něj tak není problém proniknout do podnikových a vojenských sítí, chytrých telefonů, tabletů a dokonce i zařízení internetu věcí, jako jsou chytré televize. Upozornil na to, že důležitější než kdykoli dříve je tak prevence a ochrana proti neznámým hrozbám.

„Check Point sleduje tyto slabiny od prvního zveřejnění. Co ještě nebylo zveřejněno, je detail kódu. Cílem útoků byly většinou zařízení se staršími verzemi operačních systémů Android (4.4) a iOS (9.2), ale hackeři dokázali využít i nejnovější systémy,“ uvedl Šafář.

CIA unikly informace o většině hackerského arzenálu, včetně malwarů, virů, trojských koňů, útočných zneužití zranitelností nultého dne, malwarů na vzdálené ovládání řídících systémů a dalších nástrojích.

WikiLeaks zveřejnil dokumenty o údajných praktikách CIA

První zveřejněné dokumenty s názvem „Rok nula“ odhalují globální hackovací program CIA, včetně škodlivých kódů a zranitelností nultého dne použitých proti produktům amerických i evropských společností, včetně výrobků se systémy Apple iOS, Google Android a Microsoft Windows a dokonce možnosti proměnit televizory Samsung ve skryté mikrofony.

Šafář poznamenal, že tento incident je potřeba brát velmi vážně. Znovu se tak potvrzuje, jak důležitá je v dnešním světě kyberhrozeb prevence a ochrana i před pokročilými hackerskými nástroji.

„Check Point vždy poskytuje zákazníkům a uživatelům nejefektivnější ochranu, pokročilá řešení SandBlast a Mobile Threat Prevention jsou vytvořena i pro detekci neznámých hrozeb a zranitelností nultého dne. Poslední události nám znovu připomínají, že prevence je klíčem k bezpečnosti,“ doplnil Šafář.

Daniel Šafář je součástí IT odvětví od roku 1996, kdy nastoupil na pozici Sun Service Sales Managera ve společnosti Sun Microsystems. Během devíti let v této společnosti vystřídal několik pozic, aby zakotvil v divizi vzdělávání jakožto regional manager pro region Střední Evropy a CIS. V roce 2005 nastoupil do společnosti Check Point. Z místa channel managera se v roce 2008 posunul na pozici Country managera s hlavním úkolem posílení a rozšíření působnosti a role společnosti v regionu CZR (kromě ČR ještě Slovensko, Maďarsko a státy bývalé Jugoslávie a Albánie).

Newsletter