Dolar tápe. Na vině je republikánské fiasko s Obamacare

Americký dolar dnes oproti většině klíčových měn dál oslabuje. Na vině je nejistota trhů z republikánského zaváhání z konce minulého týdne. Slibovaná reforma zdravotnictví se k hlasování ve Sněmovně reprezentantů ani nedostala, Trumpova kredibilita tak utrpěla velkou ránu.

Dolar se od čtvrtka propadá vůči japonskému jenu, euru a dokonce i zlatu. Analytici serveru CNBC uvádí jako hlavní důvod Trumpovo selhání prosadit změny ve zdravotnictví. Reforma společně se zrušením Obamacare byla jedním z hlavních cílů 45. prezidenta Spojených států. Ani jedno z toho se mu zatím prosadit nepodařilo, přestože Kongres je mu počtem republikánských křesel značně nakloněn.

Ředitel National Alliance Securities Andy Brenner míní, že zpomalení politického dění může vést k větším kurzovým výkyvům. A stalo se.

Dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši světových měn, v pondělí ráno klesl na 99,26 z pátečních 100. Euro se oproti dolaru dostalo až na 1,0864 EURUSD, čímž se přiblížilo rekordní úrovni z prosince minulého roku. Co se týče jenu, oproti tomu se dolar dostal až na 110,23 USDJPY, což je nejnižší úroveň od konce listopadu.

Trump svou první velkou zkoušku prohrál

„Pokles trhu je způsoben především velkým zklamáním z neodhlasování změny zdravotnické reformy, ale také kvůli pochybám, jestli má Trump šanci prosadit jeho další plány, jako je daňová reforma či změny v infrastruktuře,“ uvedl hlavní ekonom Mizuho Bank Vishnu Varathan.

Americký prezident se po pátečním fiasku hned v neděli opřel do konzervativní křídla své strany. Proti odhlasování reformy byli totiž i zástupci pravého křídla republikánské strany, od kterých se prvotně očekávala podpora návrhu.

Švejkování: Americké jaro – „Trump Derange Syndrom“

„Trumpova rally je v nebezpečí právě kvůli prvním náznakům selhání jeho politiky. Myslím si, že přehnaný optimismus kolem jeho prezidentství se začne vytrácet,“ uvedl ředitel Belmont Investments Jeremy O‘Friel. „Trump ještě před pár měsíci mluvil o čtyřprocentním růstu. Vůbec nevím, kde tuto cifru vzal, patnáct let jsme takového ekonomického rozmachu nedosáhli,“ dodal.

Někteří ekonomové prohlásili, že po fiasku se zdravotní reformou se mohou na trhu vynořit i mnohem větší rizika, která se zatím skrývala „pod povrchem“.

Newsletter