Které finanční centrum nejvíc ohrožuje realitní bublina?

Kanadský Vancouver, kde žije více než 600 tisíc obyvatel. Právě toto město je podle švýcarské banky UBS světové finanční centrum s nejrizikovější bublinou na trhu nemovitostí. UBS sestavila index, který porovnává stav na realitním trhu ve vybraných městech po celém světě, a hodnotí je podle rizika „bubliny“. Z výsledků vyplývá, že ceny domů se v rámci rizika vzniku bubliny od roku 2011 zvýšily o téměř polovinu, napsala CNBC.

Podle UBS nebyly ceny nemovitostí ve Vancouveru ovlivněny finanční krizí v roce 2008 a dále rostou navzdory oslabení cen komodit. V současné době se zdají být mimo ekonomické fundamenty a nacházejí se v teritoriu, kde hrozí realitní bublina.

Trh s bydlením se během dvou let podle UBS rozběhl naplno, a to díky silné poptávce po místních nemovitostech mezi zahraničními investory a uvolněné měnové politice.

Kde se žije nejlépe? Dominuje Austrálie a Kanada

Vancouveru na paty šlapou Londýn a Stockholm. Nízké úrokové sazby v eurozóně posunuly všechna evropská města do rizikového teritoria, a to s výjimkou Milána. Podle UBS právě nízké úrokové sazby v Evropě přispěly v posledních letech k přehřátí trhů s rezidenčními nemovitostmi.

To zapříčinilo, že v Londýně, Stockholmu, Mnichově a Curychu dosáhly po očištění o inflaci nových rekordních úrovní. Hrozba realitní bubliny naopak opadla v Paříži a Ženevě.

A nejdražší město na světě je…

New York zpráva popisuje jako město, kde jsou nemovitosti „spravedlivě oceněny“. Reálné ceny domů jsou v New Yorku téměř o čtvrtinu nižší, než tomu bylo před deseti lety. Nájemné je ale v reálných cenách o více než 50 procent vyšší než v roce 2006, patří tak k nejdražším na světě.

Pokud hledáte tip na dobrou koupi, může to být Chicago. Podle UBS tam ceny nemovitostí neudržely růst jako v širším americkém průměru a banky tamní nemovitosti považují za podhodnocené.

Newsletter