Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Putin plní trezory zlatem. Co tím sleduje?

Ruská centrální banka výrazně navýšila svoje zlaté rezervy: do trezorů v poslední době uzamkla dalších 9,3 tun zlata. Uvedl to německý server Business Insider s odkazem na údaje zveřejněné bankou. V současné době tak podle serveru činí ruské zásoby zlata více než 1600 tun, což je nejvíce od začátku devadesátých let.

Proč? Podle pozorovatelů se tím prý Vladimír Putin snaží dosáhnout finanční nezávislosti na Evropě a USA a oslabit západní měny. Zlaté cihly sice nepřináší žádné úroky, nicméně slouží jako osvědčený prostředek k ochraně před pohyby kurzů na devizových trzích. Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem se na finančních trzích napjatě očekává, zda Putin bude pokračovat v kurzu izolacionismu vůči Washingtonu. A poslední masívní nákup zlata ukazuje, že zřejmě ano.

Rusko si prý nedělá iluze ohledně americké politiky

„Putin kupuje zlato, protože počítá s tím, že v dlouhodobém horizontu důvěra v dolar oslabí nebo bude dolar použit jako zbraň proti Rusku,“ cituje server amerického ekonoma Jamese Rickardse. A zlato jako investice je podle něj dokonalý prostředek, jak se před tím ochránit. „Putin není emocionální. Jemu jde ve vztahu k Trumpovi jednoduše o moc a o zájmy svoje a své země.“

Rusko se už delší dobu potýká se strukturální hospodářskou krizí. Nedávno přišla zpráva, že se reálné příjmy země i přes klesající inflaci dále snižují. Statistický úřad v lednu oznámil, že se reálná kupní síla Rusů loni propadla o 6 %, po tříprocentním poklesu v předchozím roce. Inflace přitom v roce 2016 klesla na 5,4 %, a dostala se tak na nejnižší úroveň od rozpadu Sovětského svazu.

Ruské ekonomice navíc zrovna nepomohla anexe Krymu, která jí způsobila řadu problémů – což nedávno přiznal i sám Putinův mluvčí. Experti odhadují, že na poloostrov v Černém moři, který byl v roce 2014 odtržen od Ukrajiny a připojen k Rusku, z ruské státní pokladny od roku 2015 odteklo v přepočtu kolem osmi miliard eur.

Moskva letos počítá sice s tím, že ekonomika země obnoví svůj růst. Otázkou však je, zda to zemi vykompenzuje stále přetrvávající sankce západu, jejichž důsledky pociťuje ruské obyvatelstvo. Podle serveru přijde kvůli hospodářskému embargu na dovoz ze západu, které Kreml nařídil jako jakousi odvetu, každý Rus ročně o více než 4000 rublů (64 eur).

Ropný exodus. Proč budou ceny dále padat?

Rusko nám bude v energetice vládnout příštích 20 let

Newsletter