Whisky nekupujte jen pro zábavu. Můžete na ní i vydělat

Zkuste si tipnout, ve které oblasti je největší spotřeba whisky na světě. Odpověď vás možná překvapí. Je to na Dálném východě. Vedle pití je v této oblasti stejně tak populární i investování do zlatavého destilátu. Jaké moc je výhodné?

Robustní asijská populace a rostoucí bohatství učinily tento region úrodným územím pro prodej typicky skotské či irské lihoviny. Společně s tím také přišlo několik zasvěcených nadšenců, kteří ve whisky spatřili investiční potenciál. Princip je jasný. Koupíte lahev vzácné či limitované řady a později ji prodáte za vyšší cenu.

Výnosy mohou být lukrativní. Index, který sleduje hodnotu nejlepšího tisíce lahví whisky, vzrostl od ledna 2013 do září 2015 o 61 procent, uvedl Matthew Fergusson-Stewart z regionální značky Glenfiddich, když citoval data konzultantské firmy Rare Whisky 101.

Osvěžte portfolio: Osm podivných, avšak profitabilních investic

„Jen pro porovnání, britský index FTSE 100 za to stejné období vzrostl o 1,5 procenta a akcie firmy Diageo, druhé největší likérky na světě, o tři procenta. Pokud dodržujete základní pravidla, tak je whisky jednoduchá na uchování kvality. V podstatě může vydržet několik staletí. U mnohých lahví vlastníte jedinečný produkt, který se už ve stejné konzistenci a kvalitě ingrediencí nebude nikdy vyrábět. Lidé budou chtít takový kus vždy držet a vyčkávat na opravdu vysokou cenu,“ uvedl Fergusson-Stewart.

A to všechno se odehrává zejména v Asii. Zdejší nadšenci projevili o tento druh investování mnohem větší zájem než jejich západní protějšci, u kterých je v módě spíše sběratelství. Naproti tomu v Singapuru už vznikl dokonce i investiční fond, který do oblíbené lihoviny investuje. Během prvního roku zaznamenal zisk 20 procent a letos doufá v dosažení 15 procent.

Čínští podnikatelé: Konec Made in China, odteď budeme vyrábět v USA

Asi si říkáte, kde je tedy ten háček, proč do whisky neinvestuje ještě větší masa lidí? Stejně jako u jiných aktiv, ani u whisky nejsou investice bezrizikové. Mezi nevýhody můžeme zařadit velmi nízkou likviditu a nástrahy skladování, jako například vypařování při špatné péči. Jednu výhodu však toto investování má i při neúspěchu. Pokud se vaše investice začne hroutit, budete mít doma na zmírnění žalu v zásobě alespoň výtečnou lahvinku.

Newsletter