Tománek (Partners): Dividendový fond? Bohatí ho prostě chtějí

Partners Dividend Selection je náš první fond, do jehož portfolia vybíráme jednotlivé akcie.  Jeho založení je reakcí na současné prostředí nízkých úrokových sazeb. Dluhopisy obecně, ty kvalitní vládní zvlášť, dnes nesou jednoduše velmi nízké výnosy. V rozhovoru pro server Roklen24 to řekl portfolio manager Partners investiční společnosti Martin Tománek. Jaká bude strategie fondu a na jaké tituly se zaměří?

Partners investiční společnost přichází s novým fondem. Můžete připomenout, do jakých fondů mohli klienti dříve investovat?

Naše společnost dosud nabízela fondy fondů, to znamená fondy, které svou investiční strategii realizují prostřednictvím aktivně řízených fondů či pasivních burzovně-obchodovaných fondů (ETF). Partners Dividend Selection je náš první fond, do jehož portfolia vybíráme jednotlivé akcie.

Jaké jsou důvody firmy Partners pro založení fondu s dividendovou strategií?

Důležitým podnětem byla poptávka našich movitějších klientů. Někteří z nich už dlouho požadovali investiční nástroj, který jim poskytne pravidelný příjem. Dividendové fondy jsou mezi investory stále více populární.

Založení fondu je zároveň reakcí na současné prostředí nízkých úrokových sazeb. Dluhopisy obecně a kvalitní vládní dluhopisy zvlášť nesou velmi nízké výnosy. Dividendová strategie může být atraktivní i pro konzervativní investory, respektive může být zajímavým doplňkem jejich portfolia, které zpravidla zahrnuje hodně dluhopisů.

Inspirovali jste se při založení fondu v zahraničí?

Částečně. Mnohé renomované investiční společnosti v posledních letech zakládaly dividendové fondy, nebo zaznamenaly výrazný příliv do těch stávajících. Například společnost Vanguard musela svůj dividendový fond uzavřít novým investorům poté, co se jeho aktiva pod správou zdvojnásobila během pouhých tří let.

Můžete krátce shrnout investiční strategii dividendového fondu?

Zaměřujeme se na akcie fundamentálně silných společností s atraktivním dividendovým výnosem, který musí být zároveň dlouhodobě udržitelný. Regionálně potom pouze na rozvinuté trhy, zejména USA a Evropu. Fond má koncentrovanější portfolio zahrnující kolem 25 nebo 30 akcií. Zaměření je jednoznačně na dividendové akcie, nicméně můžeme vybírat i akcie s růstovým potenciálem, které dividendu nevyplácejí. Tím můžeme flexibilně reagovat na tržní vývoj. Fond dává podílníkům možnost výplaty pravidelné renty.

Na jaké firmy se chce Partners investiční společnost zaměřit?

Na větší, zavedené společnosti, s udržitelným obchodním modelem a silnou rozvahou. Zajímají nás stabilní a rostoucí dividendy. Když najdeme kvalitní firmu, jejíž akcie se obchoduje za rozumnou cenu, hodláme ji držet dlouhodobě. Rychle se měnící nálady trhu nás nezajímají. Cílem strategie není maximalizovat dividendy (jít po těch nejvyšších), protože to může vést k výběru nestabilních firem. Chceme se vyhýbat drahým chybám.

Můžete uvést nějaký konkrétní případ „drahé chyby“ z minulosti?

Hezkým příkladem je akcie Citigroup. Ta v létě 2008 investorům nabízela 10% dividendový výnos poté, co cena akcie poklesla o 60 procent. Některým investorům se Citi jevila jako velmi atraktivní investice. Bohužel to byla past a dividenda byla velmi lákavá návnada. Banka se následně dostala do existenciálních problémů, snížila dividendu o 99 % a cena akcie poklesla o dalších 94 %. Je to sice extrémní příklad, ale hezky ukazuje, že atraktivní dividendový výnos automaticky neznamená dobrou investici.

Bude fond také zahrnovat akcie nejpopulárnějších firem?

Teď možná někoho zklamu, ale nebude. Těmto akciím se vyhýbáme. Za vysoce populárními akciemi se až příliš často skrývají jen naděje a přehnaná očekávání investorů. Ta jsou zpravidla vystřídána zklamáním a trvalou ztrátou kapitálu. Platí, že kdy investor nakoupí akcie té nejlepší firmy na světě, ale zaplatí za ně příliš vysokou cenu, protože jsou zrovna velmi populární, skončí jeho investice špatně.

Jak bude investorům vyplácena renta?

Výplata renty bude probíhat jedenkrát ročně vždy k datu výročí investice. Tedy pokud si ji klient zvolí. Renta se bude pohybovat v rozmezí 3–10 % v závislosti na tržním vývoji. Technicky vzato se bude jednat o částečný odkup z fondu. Pokud renta nepřesáhne sto tisíc korun, nebude muset klient tento příjem danit.

Jednoduchá otázka na závěr. Jaký je podle Vás klíč k úspěchu fondu?

Rád investování srovnávám s tenisem. Nemám přitom na mysli zápas mezi Federerem a Nadalem, ale mezi dvěma amatéry. V takovém zápase zpravidla vítězí hráč, který udělá méně chyb. Jinými slovy vítěz vítězí tak, že si hru sám neprohraje. Je to právě konzistentní snaha vyhýbat se drahým chybám, co tak často odlišuje úspěšné investory od těch méně úspěšných. Platí to samozřejmě i pro manažery podílových fondů.

Martin Tománek (1986) vystudoval politologii na Univerzitě v Hradci Králové. Během studií se zaměřoval na politickou ekonomii a mezinárodní obchod. Působil také jako externí vyučující, vedl kurz Mezinárodní politická ekonomie. Věnuje se sestavování investičních portfolií pro afluentní klientelu a působí jako portfolio manager v Partners investiční společnosti. Aktivně se věnuje školení poradců a pořádá semináře zaměřené na investice a vývoj světové ekonomiky. Věnuje se také publikační činnosti. 

Newsletter