Od brexitu k Bank of England

Úlevu střídá lehké zklamání a pokračující nejistota. Tak by se dala popsat situace Velké Británie, která se v minulém týdnu dočkala dalšího posunutí brexitu až do konce října. Fakt, že nedošlo na odchod bez dohody, byl pro trhy pozitivem. V rámci výhledu se však začínají objevovat aspekty, které mohou dostat britskou libru pod tlak.

Brexit, ECB i Fed. Dnes se nudit nebudeme

Dnešní den patří mezi ty obzvláště akční. Dočkáme se hned několika událostí, které se mohou potenciálně podepsat nejen na lokálních, ale i světových trzích. Vše odstartovala domácí inflace, následovat bude zasedání Evropské centrální banky, americká inflace a zápis z březnového zasedání Federálního rezervního systému. V pozadí toho bude probíhat z pohledu trhů klíčová událost, kterou je summit EU zaměřující se na otázku brexitu.

Nejistá turecká normalizace

Je to více jak týden, co se v Turecku uskutečnily místní volby. Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje sice celkově zvítězila, přišla však o vedoucí pozice ve třech největších městech. Její představitelé teď žádají přepočítání hlasů. Na tureckých finančních trzích mezitím probíhá pokus o pozvolný návrat do předvolebního „normálu“. Otázkou však je, zda ho bude vůbec dosaženo.

Britská frustrace aneb Lámání „brexitového“ chleba

Velká Británie by měla tento pátek opustit Evropskou unii. Alespoň tomu tak je dle dosavadního plánu, který byl vyjednán s lídry EU. Skutečnost však bude zřejmě jiná. Vše bude záležet na tom, jak bude pokračovat lámání „brexitového“ chleba.

ČNB na čele pelotonu

Komplikujícím ukazatelem kondice světového hospodářství je stále nízká hladina úrokových sazeb. V řadě vyspělých zemí jsou nominální úrokové sazby viditelně nižší než inflace, tj. reálné úrokové sazby jsou zjevně záporné, což nemusí být z mnoha důvodů dlouhodobě udržitelná situace. Pokud velmi nízká cena peněz přetrvává po delší dobu, přispívá to k nadhodnocování cen aktiv, a to jak těch reálných (ceny nemovitostí), tak těch finančních (akcie a dluhopisy). Pokud na tuto situaci autority…

Brexit bez dohody nechceme

Brexit bez dohody nechceme. To je hlavní zpráva z dolní sněmovny britského parlamentu, která nejtěsnější možnou většinou (313 pro, 312 proti) v noci na dnešek schválila návrh zákona o vyloučení odchodu z EU bez dohody.

Další články

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.