Šéf ČNB o prosincové pauze i agresivnější měnové politice

Poslední letošní zasedání České národní banky se blíží, tím pádem nastává doba komentářů členů bankovní rady. Na začátku týdne se slova chopil sám guvernér ČNB Jiří Rusnok. Ve svém rozhovoru pro agenturu Bloomberg se rozpovídal nejen o z jeho strany preferovaném prosincovém scénáři, ale i o možnosti agresivnější měnové politiky během příštího roku.

Recese na obzoru? Proč se (ne)bát roku 2019 podle Wall Street

Vedle geopolitických událostí tíží světové trhy v posledních dnech i obavy ze zpomalování globální ekonomiky, v některých případech dokonce z další recese. Zaměříme-li se na Spojené státy, hned čtyři největší banky z Wall Street sice varovaly před vyšší pravděpodobností ekonomického propadu, v roce 2019 se tak ale ještě, jak se zdá, nestane.

Světlejší zítřky pro korunu? Spíše až po novém roce

Koruna vůči euru po celý minulý týden posilovala. Dnes ráno byla vyhlášena data o listopadové inflaci a nezaměstnanosti, která její náladu nijak nenabourala. Krátkodobý trend ovšem slábne, a tak může přijít prostor pro efekt konce roku.

Kdo s koho. Euro vs. dolar pohledem technické analýzy

Od konce září na měnové dvojici euro a americký dolar sledujeme jasně klesající vývoj. Od listopadového proražení hranice podpory na hodnotě 1,1300 EURUSD se však dolaru další zisky nabírat nedaří. Po odražení od letošního minima se stala hranice 1,1300 dolaru za euro opět důležitou. Americké měně prozatím brání v dalším posilování.

Koruna lídrem regionu

České měně se v posledních dnech daří. Zatímco před necelým měsícem hravě prorazila hranici 26,00 za euro, dnes se již obchoduje na o necelých deset haléřů silnějších pozicích. Zcela se tak v tomto týdnu vymkla trendu ostatních měn regionu, konkrétně polského zlotého a maďarského forintu, které vůči euru oslabují.

Americká výnosová křivka a její poprvé za posledních deset let

Začátek nového týdne se nesl ve znamení pozitivní nálady související s obnoveným jednáním USA a Číny v otázce vzájemného obchodního napětí. Byť optimismus postupně oslaboval, největší zisky byly zaznamenány na rozvojových trzích. V jejich případě vedle příměří mezi USA a Čínou sehrála roli obnova u komodit, slabší dolar a pokles výnosů 10letého amerického dluhopisu pod psychologickou hranici 3 %.

Další články

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.